Kahve çekirdeği ve ağacı hakkında bilgi

Kahve özellikle Türk insanınn sevdiği bir içecektir. Hatta bunun için günler düzenlenip, bir araya gelinir ve Türk kahvesi içilir. Bu kadar sevilen bir içeceğin ağacını ve çekirdiğinin nasıl olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Kahve çekirdeği
Kahve çekirdeği, hoş kokulu bir meyvenin ürünüdür. Kirazı andıran meyvenin içinde çekirdek bulunur. Bu çekirdek iki tanedir. Bu çekirdek işle kahveyi yaptığımız üründür. Bu çekirdekler kavrulup öğütülür ve kahve bu günkü içtiğimiz kahvenin toz hali olur. Ağacın çiçekleri beyazdır.

Kahve çekirdeği ve ağacı hakkında bilgi
Kahve çekirdeği için dikilen ağaç 3 yıl zamanında verim vermeye başlar. Bu verim uygun koşularda 30-40 yıl devam eder. 8-10 metre kadar uzayabilen ağaç budama yöntemiyle 4-5 m. arasında tutulur. Böylece meyve toplanıma kolay olur. Kahve ağacı çok sıcağı ve çok soguğu sevmez. Bu durumlarda zarar görür ki, bu yüzden her iklimde yetişmez. Nemli ortamı ve 18-24 °C arası en uygun yetişme şartlarıdır. Kahve ağacının yalnızca coffea arabica ve coffea robusta adındaki türleri üretilir. Bu türler en verimli ağaç türleridir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Türk kahvesi panik atağı tetikler mi?

Türk Kahvesi uykusuzluk yapar mı?