Kahvenin Türk kültüründeki yeri

Kahve, 14. yüzyılda bulunduğu bilinen tarih ile sabittir. Ama daha gerilere de gidebilir. Zaman içinde dünyaya yayılan bu güzel lezzet Türkleri de etkilemiştir. Osmanlıya gelip günümüze kadar hayatımızın değişmez bir parçası olmuştur.

Türk kahvesi, Osmanlı İmparatorluğu ile tanıştıktan sonra hızlı bir ilerleme görülmüştür. Kahveyi keşvedenler bundan istifade etmişlerdir. Gerek içimi bakımından, gerek uykuyu gidermesi bakımından Türkler'de yerini almıştır. Hatta buna bazı törenlerde de yerini almıştır. Lezzeti, telvesi, köpüğü ve kokusuyla etrafa davetkar oluşu kendini bir ortamda hemen belli etmiştir.

Türk kahvesinin Türk kültüründeki yeri araştırıldığında özellikle kıraathanelerde ve toplantılarda içildiği öne çıkıyor. Kıraathaneler bu günkü anlamıyla kumar oynanan yerler değildir. Kıraathane kelimesi kıraat yani okuma anlamına gelir. Osmanlıdaki bu kıraathanelerde köpüklü bir kahveyle, güzel bir kitap okumak ayrı bir keyifti.

Türk kahvesi aynı zamanda kız istemelerde de başrolü oynamıştır. Türk toplumlarında düğün merasiminden önce kız istemeler olur. Bu kız istemelerde kadınlar özellikle istedikleri kızın bol köpüklü güzel bir kahve yapmasını bir maharet olarak görürlerdi. Buda evlenmek için tercih sebebiydi. Bunun gibi bir çok şekilde Türk kültüründe önemli bir yeri olmuştur.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Türk kahvesi panik atağı tetikler mi?

Türk Kahvesi uykusuzluk yapar mı?