Türk kahvesinin özellikleri

Türk kahvesi özellikleri bakımından pişirilmesi, ikram şekli ve toplumdaki kullanım şekli bakımından diğer kahvelerden farklıdır. Zaten bu farklılık Türk kahvesini, türk kahvesi yapan özelliklerdir. Şimdi bize özel olan bu farklılıklara biraz bakalım.

Diğer kahvelerde olmayan ama biz de makbul olan köpüklü olması. Bu özelliği sayesinde diğer kahve yapımından ayrıldığı gibi aynı zamanda da yapan kişinin maharetinin göstergesidir. Telvesi de önemlidir. O yüzden Türk kahvesini pişirmek çok önemlidir.

Bu pişirme yöntemi bilinen en eski yöntemlerdendir. Yoğun kıvamıyla diğer kahvelerden ayrılır. Kıvamı bakımından yoğunluğu yüksektir. Bu yoğunluk kahveye ayrı bir lezzet katar. Kokusu çok hoştur. Yumuşak olması ve oroması ise diğer kahve türlerinden ayrı bir özelliği olduğunu ortaya koyar.
Türk kahvesinin özellikleri

Türk kahvesi özelliklerinden biri de uzun süre sıcak kalabilmesidir. İnce kenarlı fincanlarda ikramı ve köpüğü de uzun süre kahvenin üzerinde kalması bakımından uzun süreli keyif verir. Diğer kahveler gibi şekeri sonradan ilave etmezsiniz.

Sağlıklı oluşu bir çok kurum tarafından onaylanmıştır. şişkinlik yapmaz. Kafein miktarı düşüktür.

Türk kahvesi su ile ikram edilir. Bunun nedeni daha önceki lezzetleri silip kahveye yoğunlaşmanızdır. Aile içi toplantılar, kız isteme merasimleri ve arkadaşlıkların pekiştirilmesi bakımından diğer kahvelerden ayrı özellikleri vardır.

Bu özellikleri bir arada olunca Türk kahvesinin lezzeti uzun süre hafızalarda kalır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Türk kahvesi panik atağı tetikler mi?

Türk Kahvesi uykusuzluk yapar mı?