Türk kahvesinin şeker hastalığına etkisi

Türk kahvesi için şeker hastalığına zararı olup olmadığı bilim adamlarını ikiye ayırmıştır. Bu da bizi kafa karışıklığına itiyor. Bir şey ya yararlıdır ya zararlıdır. Türk kahvesi şeker hastalığına etki ettiği kesin. Ama zararlı mı, yoksa faydalı mı?. Bilim adamları da bu konuda bizim gibi kafa karışıklığı içinde.

Şeker hastalığına zararları konusunda iki araştırma yapılmış. Bu araştırmadan kısaca bahsedelim. Birinci deney Amerikada, ikincisi ise İngiltere'de yapılmıştır.

Amerikada yapılan araştırma sonucu şu şekildedir; Türk kahvesi Tip 2 şeker hastalığı üzerindeki etkileri olduğu belirtilmiştir. Yemekten sonra içilen kahvenin kan şekeriyle birlikte hastalığı olumsuz yönde etkilediği belirtilmiştir.

İngiltere'deki bilim adamlarının yaptığı araştıma sonucu; Tip 2 şeker hastalığının kahveden olumsuz yönde etkilenmedi, olumsuz etki yapanın kahvenin içindeki kafeinin değil, minerallerin şeker hastalığına karşı koruyucu bir etkisi olduğunu açıklanmıştır. Yani kafein şeker hastalığına etki etmez.

Bu iki araştırma Türk kahvesinin şeker hastalığına zararı konusunda ikilemde bırakmıştır. Artık kararı size bırakalım.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Nescafe tansiyon ve damar hastalıkları zararları

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk Kahvesi uykusuzluk yapar mı?

Türk kahvesi zararlı mı?

Türk kahvesinin kolestrole zararı