Aromalı kahve

Aromalı kahve, iki şekilde açıklama yapmak gerekir. Birincisi filtre aromalı kahve, ikincisi ise aromalı Türk kahvesi. Filtre kahve nedir? Dünyada en çok kullanılan fitre kahve aroma çeşitler... Aromalı kahveler kaç kalori... Aromalı Türk kahvesi...


Aromalı Türk kahvesi ve filtre kahve şekli içine katılan aroma şurupları ile farklı lezzetler eldesi sağlanır. Günümüzde aroma çok fazla rağbet görmesede, gün geçtikçe sevenleri çoğalmaya başladı.

Dünya üzerinde içilen kahvelere karıştırılan aramolar ile farklı lezzetler elde edilmeye çalışılıyor. Bu sayede daha fazla kişi hedefleniyor. Bu çeşitlilik aynı zamanda satışları da olumlu yönde etkiliyor.

Filtre kahve nedir
Filtre kahve, iri parçalı kahvenin demlenmiş halidir. Bunun için iri parçalara ayrılmış kahve sıcak suyun yardımıyla kağıt veya metal filtreden geçerilir. Kahve çekirdeklerin içinden süzülerek geçen su, kahvenin içindeki yağ asitlerini ve aromayı alarak kahve halini alır. Bu sayede kahve demlenmiş olur. Burdaki ayrıntı kahve çekirdeğinin içne ve toz halinde olması değil bunun aksine iri parçalı olması gerekiyor.

Dünyada en çok kullanılan fitre kahve aroma çeşitleri
Dünyada ünlü aromalı filtre kahvelerin karışımı; fındık, vanilya, çilek üçlemesiyle olur. İsterseniz bir tanesini isterseniz beş taneseni karıştırabilirsiniz. Aroma çeşitleri akçaağaç şurubu, karamel, vanilya, muz, çilek, fındık, acıbadem, nane, vişne, frambuaz, kestane ve tarçın aroma seçenekleri de kullanabilir ve farklı lezzetler oluşturabilirsiniz.

Birkaç kahve adı vererek örnekleme yapalım (bu kişilere göre farlılık gösterir):Aromalı Kahve çeşitleri hakkında tablo
Aromalı kahveler kaç kalori 
Aromalı kahvelerin bilinmesi gereken özelliği, filtre veya Türk kahvesinin o saf halini kaybetmesidir. Tadında yaptığı değişiklik nedeniyle bir çok kişi tarafından tercih edilmez. İçine katılan tatlı şuruplardan dolayı ekstra kalori demektir.  Zayıflamak isteyenler bu konuyu dikkate alması gerekiyor. Aksi takdirde zayıflamak zorlaşır...

Aromalı Türk kahvesi
Türk kahvesi diğer kahve çeşitlerinden biraz farklıdır. İçimi, yapılışı, servis ediliş şekliyle farklılık gösterir. Bu yüzden diğerlerinden türlerinden ayırmak gerekir. Türk kahvesinin aromalı hale getirmek için çok da fazla uğraşmanız gerekmez. Yani çok fazla karışım kullanmanız gerekmez. Bir karışım yeterli olur. Közde pişirilmiş damla sakızlı Türk kahvesini tavsiye ederim.

Bizim damak tadımıza en uygun olan arabica çekirdeğidir. Bir çok kahve üreticisi Türk damak tadına uygunluğu nedeniyle arabica çekirdeğini tercih eder. Özel bir kavurma tekniği ile de uzun zaman dayanmasını sağlar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Yeşil kahvenin zararları