Mehmet Efendi'den Türk kahvesi tarifi

Türk kahvesi bir çok şekilde yapılır. Herkezin farklı alışkanlıkları, lezzet anlayışı var. Kurukahveci Mehmet Efendi’den Türk kahvesi tarifi kendi alanında örnek teşkil eder.

İstanbul'un en meşhur, hatta Türkiye'nin en meşur meşhur Türk kahvecisi Mehmet Efendi Eminönü'nde lazzet dağıtmaya devam eder. Bu lezzeti en iyi alabilmek için Kurukahveci Mehmet Efendi’den Türk kahvesi tarifini bilmeniz gerekir.

Yapımı basit ama akılda kalması bakımından 40 yıl süren Türk Kahvesi hazırlamak sadece 2 dakika yeterli olacaktır. Bu 2 dakika dikkat içinde geçmesi gereken dakikalardır. Yoksa bütün büyüyü bozarsınız.

Mehmet Efendi'den Türk kahvesi tarifi
Mehmet Efendi'den Türk kahvesi tarifi

Mehmet Efendi'den Türk kahvesi nasıl yapılır:
  • İlk önce kaç kişi içecekse ölçüyü ona göre alınız. Yani 2 kişi içecekse iki fincan su (soğuk içme suyu) cezveye ilave edin. Ölçüyü siz belirleyin.
  • Kaç kişi içecekse, yani kaç fincan yapacaksanız fincan başına 5gr. (iki kaşık) kahve ekleyin. 
  • Türk kahvesinin güzel tarafı sonradan şeker konulmaması, bu kahveyi daha uzun süre sıcak tutuyor. Şekerli, şekersiz veya orta şekerli oluşunu siz belirleyiniz.
  • Bu karışımı kısık ateşte iyice karıştırın. Burda kısık ateş ve karıştırma önemlidir. Çünkü karıştırmak fincanda köpük oluşumunu sağlar. Böylece bol köpüklü içebilirsiniz.
  • Kaynayan kahve köpürmeye başlar. Köpük kısmından fincanlara eşit oranda dağıtın. Daha sonra karıştırmaya ve pişirmeye devam edin. Her seferinde köpüren bölümü fincanlara bölüştürün.
Türk Kahvesinin yanında su verilir. Bu su ilk önce içilmelidir. Bunun nedeni, su ağızdaki daha önceki lezzetleri giderir. Böylece kahveden aldığınız arama tadı artmış olur.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Yeşil kahvenin zararları