Türk kahvesi yapmanın sırrı

Köpüklü Türk kahvesi yapmanın sırrı iki temel etkene dayanır. Bu iki etkeni bir araya getirdiğiniz zaman öyle bir köpüklü Türk kahvesi yaparsınız ki böyle güzel kahve nasıl yapılır diye insanlar soru sormaya başlarlar. Türk kahvesi nasıl yapılır ve köpüklü Türk kahvesi yapımının püf noktalarını açıklayalım.

Güzel kahve yapmanın sırrı
Türk kahvesi yapmanın sırrı
Bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın birinci sırrı kullanacağımız malzemeler;
  • Kullandığımız su klorsuz olmalıdır. İçme suyuyla yapmanızı tavsiye ederiz. Özellikle size tadı güzel gelen sudan yaparsanız lezzeti artar. Kiriçli su kullanırsanız kahve tortulaşır ve acı bir tat alır ki bu istenilen bir şey değildir.
  • Ölçü önemlidir. Kahveyi içen kişi sayısına göre kahveyi ölçülendirin. Türk kahvesinde ölçü şu şekilde olmalıdır. 1 kişi içecekse; 1 fincan su ve 2 çay kaşığı kahve kullanınız. Tabi ki ölçü sizin damak tadınıza göre biraz artırıp eksiltebilirsiniz.
  • Kahveyi tatlandırmak için kullandığımız şeker kahvenin sonunda eklenmez. Pişirmeye başlamadan önce şekerlendirmeniz gerekiyor. Az şekerli için 1, orta için 2, şekerli için 3 çaykaşığı yada kesme şeker olarak kullanabilirsiniz. Bu ölçü sizin zevkinize göre farklılık gösterebilir.

Bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın ikinci püf noktası pişirme; 

  • Malzelemerinizi aldınız, pişirme işlemine başlamak için cezveyi ateşin üzerine koydunuz. Artık başlayabiliriz.
  • ÖNEMLİ NOT: Cezveyi ocağın üzerine koydunuz zaman içindeki suyu karıştırmayın. Biraz bekleyin. Malzemeleri koyduktan sonra karıştırmaya başlayabilirsiniz. 
  • Cezveyi ateşin üzerine koyduktan sonra malzemeleri eklemeye başlayın. Unutmayın Türk kahvesi kısık ateşte yapılır. Yavaş yavaş yapılır.
  • Malzemeleri ekledikten sonra karıştırmaya başlayabilirsiniz. Ağır ağır pişen kahve bir süre sonra köpük yapmaya başlar. Bu köpüğü kaç fincan varsa o kadar kişiye pay edin. Ama sadece köpüğü. Köpük yapmaya devam edeceğiz. Daha sonra tekrar karıştırıp köpük oluşmasını sağlayıp fincana boşaltın. Daha sonra telvesiyle birlikte fincanlara paylaştırın... 
Kahvenin faydalarını ve zararlarını sitemizde yazmaya çalıştık. Türk kahvesinin ve kahvenin tarihi, dünyada kahve, en iyi kahve markaları hakkında bilgi ve bir çok konuya sitemizden ulaşabilirsiniz.
Afiyet olsun...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Yeşil kahvenin zararları