Türk kahvesinin diş çürüklerine faydası

Dünyanın en büyük kahve üreticileri Brezilya'da bulunuyor. Sebep bu olabilir mi bilmiyorum. Ama Birezilya'da bir çok bilim adamı kahvenin faydaları konusunda çalışma yapıyor. Bir çok dergiye, gazeteye internet sitesine bu bilgileri ulaştırıp kahveyi tanıtıyorlar. Şimdiki araştırma konusu ise Kahvenin diş çürüklerine faydalı olup olmadığı...

Türk kahvesi çekirdeği, bizim damak zevkimizi uygun olarak seçilip Brezilya'dan geliyor. Burda işlenip pazara sunuluyor. Türkiye'de uygun yetişme şartları bulunmadığı için de sadece Anamur'da yetiştirilmeye çalışılıyor.

Brezilyalı bilim adamları yaptıkları araştırma sonucu kahve içenlerin diş çürümesi riskinin daha az olduğunu ortaya koydu. Bu araştırma sonuçlarını ise “Letters in Applied Microbiology” dergisinde yayımlandı. Antioksidanlar üzerinde yapılan araştıma sonucu bazı bulgular elde edildi. Diş çürümesine neden olan plakların hızlı şekilde etkisini azaldığı gözlendi. Kahvenin dişlerimizde bulanan ve çürümeye neden olan plakları etkin şekilde yok ettiği ortaya çıktı. Bu etkiye yapan ise kahvenin içinde bulunan antioksidanlar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Türk kahvesi panik atağı tetikler mi?

Türk Kahvesi uykusuzluk yapar mı?