Türk kahvesinin safra kesesi taşını engeller

Günlük 3-4 fincan içilen kahve safra kesesinde taş oluşumunu engeller. Türk kahvesinin Safra kesene faydaları nedeniyle taş oluşmasına yüzde 45 oranında engel olur.

Safra kesesi, karnımızın sağ üst kısmında bulunur. Karaciger ile bağlantısı olduğundan dolayı karaciğerin hemen altında bulunur. Yaklaşık olarak 50ml ölçülerindedir. Safra depolar.Safra kesesinin görevi, karaciğerin ürettiği safra sıvısını depolar. Depoladığı safra sıvısını yemek yedikten hemen sonra bağırsağa akıtarak sindirime yardımcı olur.


Safra kesesi taşı,  kesenin içinde oluşan taşlara denir. Kesinin içinde bulunan sindirim sıvısında katılaşan birikintiler safra kesesi taşına neden olur. Bu ufak olabileceği gibi bir golf topu kadar da olabilir. Bir tane olabileceği gibi birden fazla da olabilir. Safra kesesi taşı oluşmasının nedeni bu organın ürettiği kimyasalların dengesiz olmasıyla oluşur. Bu yediğimiz yiyeceklerden olabileceği gibi aynı zamanda da bedenimizin bozukluğundan da gerçekleşebilir.

Türk kahvesinin safra kesesine faydası, düzenli olarak içilen Türk kahvesinin içinde bulunan kafeinin taş oluşumunu engellemede etkili olmasıdır. Her kahve içende taş oluşmaz diye bir durum söz konusu değildir. Ama bilim adamları taş oluşumunda yüzde 45 oranında etkili olduğunu ortaya koymuşlardır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Kahvenin idrar söktürücü özelliği

Türk Kahvesi uykusuzluk yapar mı?

Türk kahvesi enerji verir mi?

Kahve telvesinin cilde faydaları