Türk kahvesi kanser riskini azaltıyor

Her gün bir fincan kahve karaciğer kanserine faydalı olduğu, Dünya Kanser Araştırmaları Fonu tarafından yapılan araştırmada ortaya çıktı. Kahvenin içinde bulunan klorojenik asit, kafeik asit, fito-östrojenler ve kafein kansere karşı etkili olan maddeler. Türk kahvesinin içindeki bu maddeler kanser riskini azaltıyor.

Bu araştırmada ortaya çıkan sonuç kahve karaciğer kanserine yakalanma riskini yüzde 14 oranında azaltığı. Aynı zamanda meme kanserine karşı yakalanma riskini yüzde 57 azaltıyor. Günlük bir bardak kahve içenler ağız, farenks ve özofagus kanserlerine yüzde 40 daha düşük oranda yakalanma riski bulunuyor.

Bu konuda dünya üzerinde bir çok araştırma yapılıyor. Yapılan 34 araştırmada, kişilerin yeme içme alışkanlıkları sorulmuş. 24 bin 500 karaciğer kanseri hastasında ortaya çıkan sonuç ise, düzenli içilen kahvenin DNA bozulmasını önlüyor. Bunu nedeni kahve çekirdeklerinin içinde bulunan antioksidan.

Kansere karış olduğu kadar depresyonada iyi geliyor

Günlük içilen kahvenin kanserin yanı sıra depresyona karşı da iyi geldiği ortaya çıkmıştır. 2011 yılındaki araştırmada, dört bardak kahve tüketen kadınlar ile içmeyenler karşılaştırıldı. Sonuç ise  kahvenin depresyon riskini % 20 oranında düşürdüğü gözlendi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Yeşil kahvenin zararları