Filtre kahve nasıl yapılır?

Uygarlıklar kahve konusunda kendisine göre bir çok farklı yöntemler geliştirmişlerdir. Gerek çekirk olarak gerek ise pişirme yöntemleriyle. Ülkemizde Türk kahvesi bu konuda önde giderken diğer ülkelerde filtre kahve tüketimi had safhadadır. Filtre kahvenin özelliği kahvenin içinde bulunduğu kimyasalları azaltıp kişiye zararlarından daha az etkilenmesini sağlamaktır.

Filtre kahve nasıl hazırlanır?

Filtre kahvenin özelliği sıcak su ile belirli bir süre demlemektir. Filtre kahve yapmak için kullanılan malzeme ise kahve makineleri ve kahve presi (french press) denilen pistonlu demliktir. Bu sayede daha doğal bir kahve çeşedi üretilmiş olur. İçimi de daha hafiftir. İsteğinize göre aromalar karıştırarak tadını değiştirebilirsiniz.

Filtre kahve ölçüsü

Filtre kahvenin çekirdeğinin öğütülmesi önemlidir. Orta ayarda olmak zorundadır. Büyük çekirdekli kahve ise demlemede kötü sonuç verir. İnce olursa da suyu geçirmez. Bu yüzden orta kalınlıkta bir çekirdek ögütümü gereklidir.

Kahve makinesinde filtre kahve hazırlamak için ilk önce makinaya su ilave edin. Kahve bölümü kendinden filtreli ise bu bölüme kahve ilave edilir. Kahve bölümü kendinden filtreli değilse kahve filtresi yanlarda boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilir. Kahve ilave edilir. Ölçü bir fincan kahve için 6-8 gram (1 tatlı kaşığı veya kahve ölçeği) kahvedir. Ölçü size kişiye göre farklılık gösterebilir. Isınan su kahve hazinesine dolar. Burda demlenme işlemi başlar. Daha sonra filtreden damlayarak alta birikir. Ve filtre kahveniz hazır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Yeşil kahvenin zararları