Kafeinin faydaları ve zararları

Kahvenin içinde bir çok madde, kimyasal bulunur. Bu maddelerin insana faydası olduğu gibi aynı zamanda da zararı bulunur. Size kahvenin içindeki kafein maddesinin insana olan faydalarını ve zararlarını kısaca anlatmaya çalışalım.

Kafeinin faydaları ve zararları
Kafein ve baş ağrısı: Kafein, baş ağrısı sonucu aldığınız ilaçların etkisini arttırıcı özelliğe sahiptir. İçtiğiniz ağrı kesicinin etkisini artırması sonucu baş ağrınız daha kısa zamanda kesilir. Sürekli kullanan tiryakiler içinde şunu söylemek gerekli, eğer kahveye bağımlıysanız bir süre kahveye ara vermeniz durumunda baş ağrısı yapacaktır.

Kahve ve mesane: Sürekli kahve içen kişilerde mesane ile ilgili şikayetler başlayabilir. Çünkü sürekli içimi durumunda sık sık idrar ihtiyacını karşılamanız gerekeceğinden dolayı tahrişe neden olabilir.

Kafein ve adet dönemi: İdrar söktürücü özelliği olması nedeniyle şişkinliği engelleyici özelliği bulunur. Bundan kaynaklanan rahatsızlıkları engellemiş olur. Bunun yanı sıra kan şekerini düşürür. Bu durumda adet öncesi sendromu şiddetlendirir. Hatta 3 katına kadar artabilir.

Kahve ve uykusuzluk: Kahvenin içinde bulunan kafein maddesi, uyku hormonu olan melatonin düzeyine etki eder. Uyarıcı görev görür. Bu da uykusuzluğa neden olmaz. Yanlızca uykuyu geciktirir. Aykusuzluk farklı bir hastalıktır.

Kafein ve panik atak: Kahve kullananlar günlük çok fazla tüketmesi durumunda panik atak için tetikleyici faktördür.

Kahve ve mide: Kahve özellikle sıcak içilmesi durumunda mideyi yakar. Bu da midenizde yanmaya neden olur. Kafeinsiz kahve, midede asit üretimini artırır. Yemek borusu ve mide geçişini olumsuz etkiler ve midede rahatsızlığa ve yanmaya neden olur.

Kafein kas koordinasyonu ve zayıflama : Kahve kas koordinasyonunu ve gücü artırıcı özelliği vardır. Ama bu geçicidir. Belli bir zaman dilimi için geçerlidir. Bu zaman diliminde enerjinizi arttırır. Daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Kahve solunum ve astım: Solunum yollarını rahatlatır. Rahatlayan solunum yolları ise astım krizlerini azalır.

Kafein ve ishal: Bağırsakları yumuşatması nedeniyle ishal yapabilir.

Kahve ve safrataşı: 2-3 fincan kahve içen erkeklerde safrataşı oluşumu daha az olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür.

Sürekli kullanımlarda bağımlılık yapan kafein, bırakılması durumunda baş ağrılarına neden olur. Hamileyseniz veya hamile kalmak istiyorsanız, yüksek tansiyon, çarpıntı, mide rahatsızlığınızın düzelmesini geçiktirir, panik atağı artırır. Bu durumlarda kahveyi ya bırakın ya da azaltın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Kahvenin idrar söktürücü özelliği

Türk Kahvesi uykusuzluk yapar mı?

Türk kahvesi enerji verir mi?

Kahve telvesinin cilde faydaları