Kahve alkolün etkisini azaltır mı?

Alkol kullanan biri sarhoş olduktan sonra kahve içirilir. Bunun nedeni aldığı alkolün etkisini azaltmaktır. Acaba kahve alkolün etkisini azaltır mı? Alkollü birisi kahve içmesi durumunda neler olur?

Aşırı alkol alıp sarhoş olmuş birisi 2-6 saat arasında uyku hali başgösterir. Bu durumu gidermek için kahve içilir. Bu durumda düşündüğümüzün aksi meydana gelir. Alkolün etkisini azaltması beklenen kahve uyarıcı etkisi yapar ve kişiyi uykusunu erteler. Yani alkolün etkilerini azaltmaz.

Yapılan araştırmalar ilginç sonuçlar ortaya koymuştur. Fareler üzerinde yapılan araştırma sonucuna göre alkol verilen farelerin bir kısmına kahvede verilmiş, bir kısmına da verilmemiştir. Kahve içen fareler daha uyanık duruma gelmiştir. Fakat labirent deneyinde ilginç sonuçlar çıkmıştır. Kahve içmeyenler uykuya dalarken, kahve içenler labirentte yollarını bulmaya çalışırken kötü performans sergilemiştir. Bunun yanı sıra Amerika'da öğrenciler üzerinde yapılan deneyde alkolün yanı sıra kahve içen öğrencilerin herhangi bir kazada yaralanma ya da alkollü birinin kullandığı araca binmeyi kabul etme ihtimalinin çok daha yüksek olduğu gözlenlenmiştir. Bu deney sonucu bize göstermiştirki kahve alkolün etkisini azaltmaz, sadece sizi uyanık tutar. Bedenin zaman içinde bedenden atması alkolün etkilerin giderecektir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk Kahvesi uykusuzluk yapar mı?

Nescafe tansiyon ve damar hastalıkları zararları

Türk kahvesinin safra kesesi taşını engeller

Türk kahvesi zararlı mı?