Kahve çekirdeği çeşitleri

Kahve çekirdeği çeşitleri, dünya üzerinde kullanımına göre 3 tür üzerinden yapılır. Arabica (Coffea Arabica), Robusta (Coffea Canephora), Liberica ağaç türü olmak üzere. Butürler verim bakımından da farklılık gösterir. Lezzet açısından farklılık göstermesi nedeniyle kullanımındaki yaygınlık oranları da değişiktir. Oran yüzde 80’i Arabica, yüzde 20’si Robusta ve nerdeyse hiç kullanılmayan, o kadar az kullanım alanı olan Liberica ağaçları türü...
 
Coffea Arabica (Arabica)

Dünyada en çok yetiştiriciliği ve ticareti yapılan Arabica cinsi kahve ağaçı lezzet olarak daha güzeldir. Bunun yanında içimi daha hafiftir. Yetiştirilmesi ve maliyet olarak daha zordur. Daha narin bir yapaya sahiptir. Hastalıklara karş direnci daha azdır. Yerden 800-2 bin metre yükseklikleri sever. Arabica kahve ağacı senede 5 kg meyve veririr. 5 kg'dan yaklaşık 1 kg kahve çekirdeği çıkar.  Arabica kahve çekirdekleri iklim özelliklerinden çok çabuk etkilenir. Arabica kahve çekerdiğinde  Robusta çekirdeklerinden daha az kafein bulunur. Aromatik ve lezzetlidir. Kafein içeriği yüzde 1-2, diğer kahve çekirdeği çeşitlerene göre daha az asidik, aroması yüksek ve içimi daha keyiflidir.

Coffea Canephora (Robusta) (Türk kahvesi çekirdeği türü)


Robusta cinsi kahve çekirdiği daha çok kafein (yüzde 2-5 oranında) içerir. Arabica'ya göre daha aroması azdır. Asit oranı daha yüksektir. Türkler en çok lezzet olarak bu türü tercih ederler. Türk kahvesi yapımında bu tad bize daha yakındır. Bu türün  ağaçları yer seviyesinden 600 metre yükseklikleri sever. Robusta, Arabica'ya göre narin değildir. Daha dayanıklı ve dirençlidir. Robusta, yetiştirilmesi daha kolay ve daha az maliyetlidir. Lezzet olarak asidik olması açısından acımtırak bir lezzeti vardır.  Dünyada en çok üretimi Vietnam’da yapılır.

Liberica ağacı dünyada yetiştiriciliği ve ticarete nerdeyse olmayan bir ağaç türüdür. Sadece Plipinlerde üretilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Yeşil kahvenin zararları