Kahve çekirdeği hakkında bilgi

Kahve çekirdeği hakkında bilgi vermek gerekirse; beyaz renklidir. Yasemin gibi kokar. Kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasındandır. 8-10 metre büyüyebilirler. Ölçüleri nedeniyle kiraza benzer. Dikildikten üç yıl sonra meyva verir. 40 yıl meyva verebilir. İki çekirdeği vardır. Diğer adı “kahve kirazı”dır. Bir tarafı düz, bir tarafı ovaldir. Tohum olarak kullanılacaksa çekirdek kabuktan ayrılmaz. 18-24 C arası ısıyı severler. Nemi seven yapısı vardır. Narin bir yapıları olduğu için her iklimde yetişmezler. Olgunlaştığında hemen toplanmalıdır. Yoksa 2 haftada çürürler. Yaklaşık bir ağaçtan türüne göre değişiklik gösterir 1 kilo ile 2,5 kilo arasında değişir.


Kahve çekirdeği türleri
Kahve çekirdek türleri dünya üzerinde çoktur. Ama bunlardan sadece iki tanesi çok kullanılır. Kahve çekirdeği türleri: Coffea arabica, Coffea excelsa, Coffea benghalensis, Coffea mogeneti, Coffea canephora, Coffea congensis, Coffea gallienii, Coffea bonnieri, Coffea liberica, and Coffea stenophylla.

Kahve çekirdek türleri içinde en çok kulanılan Arabica Kahve (coffea arabica)dır. Daha sonra ise Robusta Kahve (Coffea canephora)dır. Bu iki çekirdeğin kullanımı %95 oranındadır. %5'lik kısmı ise diğerlerine aittir.

Türkiye Kahve çekirdeği tarımı haritası
Tropikal iklimi seven bir yapısı vardır. Toprak, suyu, güneşlenme zamanı, nem kahvenin tadını ve aromasını etkiler. Yetiştiği yerin aromasını alır. Bu yüzden her kahve aroması herkeze hitap etmez. İklim nedeniyle Türkiye'de çok fazla yerde yetişmez. Hatta hiç yetişmez. Anamur'da yetiştirilmeye çalışılan kahve çekirdeği Türkiye'nin ihtiyacını karşılayamaz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk Kahvesi uykusuzluk yapar mı?

Nescafe tansiyon ve damar hastalıkları zararları

Türk kahvesinin safra kesesi taşını engeller

Türk kahvesi zararlı mı?