Türk kahvesi

Türk kahvesi tarihi hakkında bilgi. Kültürümüzdeki yeri nedir? Bağımlılık yapar mı? Köpüklü bir Türk kahvesi nasıl yapılır? Türk kahvesinin faydaları ve zararları nelerdir? Uyukuyu kaçırır mı? Türk kahvesi alkolün etkilerini giderir mi? Yetiştiricilik. Yerli markaların listesi. Fiyatı ne kadardır?

Türk kahvesi denince akla bol köpüklü, diğer kahvelerden farklı pişirme tekniği özel, telvesiyle ikram edilen tek kahve türüdür. Türk kahvesi bizim için o kadar önemlidir ki, kültürümüzün içine yerleşmiştir. Ata sözlerindeki yerini almıştır. Dost meclislerinde içilir olmuştur. Kız istemelerin önemli bir parçası, kayınvalidenin gelini hakkında fikri olmuştur. Zikre başlamadan önce içilir olmuştur. Bir günde gelinde beraber kahve içelim diyerek misafirliklerin başlangıcı olmuştur. Rüyalardaki yerini de almıştır...

1517'de Yemen Valisi Özdemir Paşa, müthiş beğendiği için kahveyi İstanbul’a getirdi.  Bu sayede Türkler bu lezzetli içecekle tanıştı. Türk kahvesi, kahvenin bulunmasından sonra özellikle Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelmiş bizden bir içecek haline gelmiştir. İletişimin kolaylaşması ve uzun yolların kısalması nedeniyle dünyadaki kahve türleri ülkemize gelmiştir. Aynı zamanda da Türk kahvesi dünyaya açılmış bir çok kişinin beyenisini kazanmıştır. Türk kahvesi markaları dünyadaki yerini almaya başlamıştır.

Türk kahvesini tarihi
Kahvesinin tarihi 14. Yüzyıla kadar uzanır. Türk kahvesinin tarihi ise daha sonraki yüzyıllarda ortaya çıkmıştır. Kahve ilk olarak Güney Habeşistan’daki Kaffa yöresinde bulunmuş ve dünyaya böyle güzel bir lezzet dağılmıştır. Osmanlı Sarayları'nda sultanlara yapılmış ve çok takdir görmüştür. Osmanlı'nın Türk kahvesinin dünyaya yayılmasında önemli etken olmuştur.
 
Türk kahvesi çekirdeği türü
Dünyada kabul görmüş iki tür kahve çekirdiği türü bulunur. Coffea Canephora (Robusta) ve Coffea Arabica (Arabica)dır. Bu iki türden Türklerin ençok ağız tadına uygun olan Coffea Canephora (Robusta)dır. Bu tür diğer tür çekirdeğe göre aroması az ve kafeini fazladır. Diğer kahve çekirdeği türleri ise şölledir; Coffea arabica, Coffea excelsa, Coffea benghalensis, Coffea mogeneti, Coffea canephora, Coffea congensis, Coffea gallienii, Coffea bonnieri, Coffea liberica, and Coffea stenophylla.

Türk kahvesinin faydaları
Türk kahvesi sadece lezzetli bir içecek değildir. Astımdan, kanser, kolon kanseri, safra kesesi taşı oluşumu, adet dönemi faydaları, mideye etkisi, idrar sökücü, zayıflatması, cilde faydaları, Türk kahvesi maskesi, baş ağrısı gibi bir çok hastalğı önleyici, düzeltici faydası oluyor. Bir çok faydası dünyadaki bilim adamları tarafından ispatlanmıştır. Halada araştırmalar sürmektedir. Türk kahvesinin faydalarını ayrıntılı bir şekilde sitemizden yazdık. Türk kahvesinin faydaları hakkındaki ayrıntıları buradan öğrenebilirsiniz.

Kansere olan faydaları
Türk kahvesi, içinde bulunduğu maddeler nedeniyle tümör hücrelerinin ve kanseroid hücrelerin gelişimini mani oluyor. Kadınların en çok korktuğu meme, cilt ve rahim kanseri ile erkeklerin korkulu rüyası prostat kanser olma risklerini azaltıyor. Klorojenik asit, kafeik asit, fitoöstrojenler, polifenoller ve kafein sayesinde vücuttan uzaklaştırılır ve kansere karşı savunucu rol oynarlar. 

Uyukuyu kaçırır mı?
Bu konuda bilinen bir yanlışa deyinmek isterim. Kısaca bu durumu açıklamak gerekirse. Türk kahvesi uyku kaçırmaz. Uykuyu erteler. Bu bilgiye vererek bir yanlışı düzeltmek istedim.

Türk kahvesinin telvesi neye iyi gelir?
Türk kahvesinin telvesi, saç ve cilt bakımı, selülitler ve ellerin bakımı için birebirdir. Telvenin içine hindistan cevizi ve zeytinyağı karıştırarak neler olacağına siz bile inanmayacaksınız.

Türk kahvesinin zararları
köpüklü türk kahvesi kahvenin faydaları yerlik kahve markaları
Türk kahvesi
Zararları söz konusu olduğunda genelde aşırı kullanım sonucudur. Tansiyonu yükseltmesi, midenizin düzelme aşamasını geciktirmesi, vitamin ve mineral kaybı, içinde bulunan kafestol nedeniyle kolesterole olumsuz etkileri hep aşırı kullanılmasından kaynaklanır. Aynı zamanda Türk kahvesinin zararları hakkındaki makalemizi de buradan okuyabilirsiniz.

Türk kahvesi bağımlılık yapar mı?
Türk kahvesi içinde bulundurduğu kafein maddesi nedeniyle bağımlılık yapar. Günde 1-2 fincan içmeniz durumunda bile bağımlılık yapar. Hatta bırakmanız durumnda baş ağrısı yaptığı araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Türk kahvesinin tarifi
Türk kahvesinin bir çok farklı tarifi olsa da genelde kurallar basittir. Bir kaç basit ayrıntıyla lezzetli Türk kahvesi içebilirsiniz. Bu tariflerden biri de Kurukahveci Mehmet Efendi’den Türk kahvesi tarifi  adlı yazımızı okuyarak ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?
Köpüklü Türk kahvesinin tarifi kullanılan malzemeler ile de ilgilidir. Sadece iyi bir kahve türü değil, cezvenin madeni de önemlidir. Kullandığınız su, kahve, karıştırma zamanı, fincan gibi bir çok etkende içindedir. Güzel bir kahve özel bir yere sahiptir bizler için. Sırlar kapalı kalmasın diyerek; köpüklü Türk kahvesi yapmanın sırrını öğrenmek için bu yazımızı muhakkak okuyun.

Türk kahvesi alkolün etkilerini giderir mi?
Yüksek miktarda içki içen bir kişi zaman içinde uyku bastırır. Hareketlerine engel olamaz, düzgün düşünemez ve kendini bırakır. Türk kahvesi uyarıcı etkisiyle uyku durumunu azaltır. Yapılan deneyler gösterdiki alkolden kaynaklanan uyku durumunun etkisini azaltıyor ama hareketleri olumsuz yönde etkiliyor. Yani kişi aklını kullanamıyor ve hareketlerine hakim olamıyor. Aklını kulanamayan kişi kötü sonuçlar doğurabilecek hareketler ve davranışlar içine girmeye başlıyor. Düşünmadan hareket etmeye başlıyor. Türk kahvesi alkolün etkisini azaltmaz. Sadece uykuya karşı uyarıcı etkisi vardır.

Türkiye'de kahve yetiştiriciliği
Türkiye kahve yetiştiriciliği için uygun değildir. Nazik bir yapıya sahip olan kahve ağaçları aşırı ısı değişiminde yaşayamaz. Bir tek Anamur'da yetiştiriciliği yapılabiliyor. Ama bu Türkiye'nin ihtiyacı olanı veremiyor. Bu yüzden ihracatı yapılmak zorunda kalınıyor.

Yerli kahve markaları
  • Kurukahveci Mehmet Efendi
  • Ottoman Osmanlı kahvesi
  • Tahmis
  • Kahve Dünyası
  • Şekeroğlu Paşa Kahvesi
Türk kahvesi fiyatı
Türk kahvesi fiyatı kahvenin markasına göre veya gramajına göre farklılık gösterir. Fiyat, gram ve marka kalitesi olarak başladığından dolayı size euro bazında en düşük fiyata yaklaşık olarak vereyim. Türk kahvesi fiyatı yaklaşık 1-1.5 eurodan başlıyor yukarıya doğru fiyatı artıyor. Fiyatlar değişken olduğu için tam bir fiyat veremiyorum.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Yeşil kahvenin zararları