Türk kahvesinin astıma faydaları

Türk kahvesi 200 yıllık zaman diliminde ilaç olarak kullanıldı. Kahvenin keşfi daha eskilere yaslansada ilaç olarak kullanımı 200 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kahvenin astıma faydalarının keşfi de 150 yıllık bir geçmişi sahip. Tarihte şifa için kullanılan doğal yöntemlerin içinde kahve de bulunuyor.

Kahve astım
Türk kahvesinin astıma faydaları
Kahvenin astıma faydalarınin keşfi ile insanoğlu rahat bir nefes aldırdı. Önceden bir çok kişi fazla seçeneği olmaması nedeniyle doğal yöntemler üzerinde çok duruyorlardı. Bu durum da bir çok hastalığın çaresini bitkisel yöntemler ile keşfediliyordu. Hasta olan kişi eskiden bir çay kaşığı hardal tohumu, zencefil, sarımsak, soğan yemek, sülük vurdurmak, toplar damarlarını kestirip kan akıtmak veya bir kahve gibi doğal yöntemlerle kendilerini hastalıklarıdan uzaklaştırmaya çalışıyorlardı. Daha bilmediğimiz bir çok yöntemler kullanıyorlardı. Kahvenin astıma iyi geldiği de bu zamanlarda keşfedildi. Ama günümüzde farklı yöntemler kullanılıyor. Doğal olmayan yöntemler.

Marcel Proust, yazdığı kitabında astım hastalığının rahatlatılmasında kahveden bahseder. "Çiçek Açmış genç kızların gölgesinde" adlı eserinde kendisinin ve çocukların astım hastası olduğu ve rahatlamak içinde kahve kullandığını yazar. 

Kahvenin astıma faydasının sırrı?
Türk kahvenin astıma şifa olmasının nedeni kafeindir. Kafeinin nefes yollarını açan etkisi bulunuyor. Kahvenin içindeki kafein, astım yanısıra bronşit tedavisinde hala tavsiye edilen bir içecektir. Sıcak içilen kahvenin daralmış bronşların genişlemesine neden olur. Yapışkan sıvının yumşamasını sağlar. Böylece kişi rahatlama sağlar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Türk kahvesi panik atağı tetikler mi?

Türk Kahvesi uykusuzluk yapar mı?