Türk kahvesinin kolestrole zararı

Kahve kolesterolü yükseltir mi? Kahve kolesterol yapar mı? Kafestol nedir? Kahvede kimyasal bulunur mu? Kolestrole etkisi azaltılabilir mi?


Kahve içinde bulunduğu kafestol nedeniyle insan bedenine zararı bulunur. Peki kafestol nedir? Bu madde kahvenin içinde bulunan kimyasallardan biridir. Daha başka zararlı maddeler de bulunur. İçinde barındırdığı kimyasallar kişiye göre değişkenlik göstererek etki eder. Kimilerinde çok az, kimilerinede biraz daha yüksek olumsuz etki oluşturur. Kahvenin insana zarar verdiği şeylerden biri de kolestroldür.

Kolestrol, kahvenin içinde bulunan kafestol maddesinin, LDL kolesterol (yani kötü kolesterol) seviyesini etkileyerek yükseltir. Özellikle kolestrol sorunu yaşayanlar için önemli bir etkendir. Farklı kahve pişirme teknikleriyle etkisi azaltılabilir.

Kahvenin zararları nasıl azaltılır?
Kahve içinde barındırdığı kimyasallardan olan kafestol nedeniyle kolesterole olumsuz etkiler. Ama bunun etkisini azaltacak pişirme yöntemiyle azaltabilirsiniz. Bunun için filtre kahve içerek etkisini azaltabilirsiniz. Çünkü filitreye takılan kahvenin içindeki kimyasallar temizlenecektir. Böylece kahvenin zararları azaltılmış olur.

Diğer bir tercih de Espressodur. Espresso, Türk kahvesine göre daha az kafestol içermektedir. Ama filtre kahveye göre daha çok bulunur. Bu bilgide size kahve içerken önceliğinizin hangisi olması gerektiği konusunda bilgi verecektir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Kahvenin idrar söktürücü özelliği

Türk Kahvesi uykusuzluk yapar mı?

Türk kahvesi enerji verir mi?

Kahve telvesinin cilde faydaları