Kahve telvesinin cilde faydaları

Türk kahvesinin faydaları sitemizde sürekli yazdığımız bir konu. Ama bunun yanı sıra kahve telvesinin faydalarını biliyor musunuz? Çok uzun zamandır tükettiğimiz Türk kahvesinin faydaları aynı zamanda içinde bulunan telvesinin de cildimize olan faydalarını size kısaca anlatmaya çalışalım.

Türk kahvesi sadece fiziksel faydalarının yanı sıra, sevdiğimiz insanlar ile içildiğinde ruh sağlığımıza faydaları da ortaya çıkıyor. Dertler paylaştıkça azalır psikolojisini bildiğimiz için dostlar ile içilen kahvenin acı kahveden hatrının daha çok olduğu bilen bir gerçektir. Bu bağlamda da kültürümüzün içinde bulunması, akrabalık ve arkadaşlık ilişkilerini geliştirmesi bakımından Türk kahvesi bizim için çok şey ifade eder.  

Kahve telvesiyle hazırlayacağınız cilt bakımı tavsiyeleri:

Doğal peeling özelliği sayesende cildi canlandıran kahve telvesi güzelliğinize güzellik katacak. Bunun için yapmanız gereken; 1 tatlı kaşığı kahve telvesini, 1 tatlı kaşığı limon ve 1 tatlı kaşığı suyla birbirine karıştırıp masaj yapıp 10 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla yıkayın. Cildinizdeki farkı gözlerinizle göreceksiniz.

Kahveyi tonik niyetine kullanabilirsiniz. 1 fincan Türk kahvesi yapmak ve kahve ılık olmaya başladığında suyuna 1 parça pamuğu batırın ve yüzünüzü silin. Tahriş etmemeye dikkat edin. Pamuk ile cildinize masaj yapın. Bir süre sonra yıkayın. Sonuç taze bir cilt.

Türk kahvesinin telvesi gözaltı morluklarınada faydaları var. Türk kahvesinin telvesinden bir pamuk yardımıyla gözaltına sürün. 5-10 dakika sonra temizleyin. Düzenli uygulandığınıda kahveyi içmek kadar telvesini kullanmanın faydalarını göreceksiniz.

Kahve telvesi cilt lekeleri için etkili mi?
Kahve telvesi cilt lekelerine olumlu ya da olumsuz yönde etki etttiği kanıtlanmadı. Ama kullananlar cilde faydası olduğunu ve cildi hemen yumuşattığı konusunda hemfikirler. Eğer kahve telvisine bir miktar bepanthen eklerseniz cildinizin rengini değiştirdiğini kullananlar tavsiye ediyor.

Kahve telvesinin zararları
Kahve telvesinin cilde zararları şu ana kadar ispatlanmış bir durum değil. Hiç bir araştırma sonucu bunu doğrulamıyor. Alerjik bir durum hariç kahve telvesinin zararı yoktur.

Kahve telvesi ve karbonat
Kahve telvesine karbonat ekleyerek tüy dökücü krem elde edebilirsiniz. İstanmeyen tüylerinizi kökünden aldığı bilimsel bir gerçektir.

Kahvenin saça faydaları
Kahve telvesine bir miktar su döküp ıslatın. Bunu saçlarına sürün. Bir süre bekleyin ve yıkayın. Saçlarınızın daha yumuşak ve saha parlak olduğunu göreceksiniz.

Saç rengine göre telve etkili oluyor
Telve ile saçlara yapılacak masaj ile koyu renkli saçlılarda veya açık renkli saçlılarda farklı etkisi olduğu gözlemleniyor. Kumral ve koyu renkli saçlar yumşak ve parlaklık veriyor. Sarışınlarda ise saç uçlarına sürülen kahve telvesi rengin açılmasını sağlıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Kahvenin idrar söktürücü özelliği

Türk Kahvesi uykusuzluk yapar mı?

Türk kahvesi enerji verir mi?