Türk kahvesinin 8 faydası

Araştırmalar çoğaldıkça bilim adamları Türk kahvesinini faydalarının sayısını artırıyor. Bize uygun yapısı, pişirme teknikleriyle her daim hayatımızın içinde yer alması faydasını katlıyor. Heleki Türk kahvesinin yanında sevdiğiniz arkadaşlarınız da varsa o zaman faydaları çok artıyor. Kişiye sanki Check - Up etkisi yapıyor.   

Türk kahvesinin 8 faydasını kısaca sıralayalım;
1- Dikkat yoğunlaştırması; Kahve içenlerde kan dolaşmı hızlanıyor ve sizi ayakta tutuyor. Metebolizmayı hızlandırmasından dolayı daha enerjik bir hal alıyorsunuz. Ama dikkat fazla kullanımda tansiyonu yükselmesinden dolayı size zarar verebilir.
2- Psikolojik etkisi; sevdikleriniz ile içtiğiniz Türk kahvesi size terapi etkisi yapıyor. Dertler paylaştıkça azalacağından yola çıkarak dostlarla içilen bir fincan kahve sizi psikolojik olarak rahatlatıyor.
3- Tokluk hissi vermesi; özellikle sütlü kahve içenlere tokluk hissi vermesi nedeniyle zayıflamanıza yardımcı oluyor. Protein, karbonhidrat ve yağ aldığınızdan dolayı tokluk hissi veriyor. Fit bir beden daha zinde oluyor.
4- Vücut direncini artırması; Bağışıklık sistemini olumlu etkisi olan Türk kahvesi, bedenin direncini artırıyor. Koruyucu etki yapıyor.
5- Hafızaya olumlu etkisi; düzenli içilen kahve Alzheimer ve Parkinson hastalığına karşı koruyucu etkisi bulunup hafızayı güzlendiriyor. Ama düzenli içilmesi şartıyla.
6- Kokusu; Yapılan deneylerde gözlenen şudur ki kahve aroması beyinde strese karşı pozitif etkisi bulunuyor. Kokusu kişiye rahatlatıyor.
7- Bağırsak hareketlerini düzenliyor. Kahvenin içinde bulunan kafeinin gaz giderici etkisiyle bağırsak hareketlerine etkisi bulunuyor.
8- Yapılan diğer bir araştırmaya göre depresyona giren hastaların kahveden aldıkları antioksidan nedeniyle mutlu oluyorlar. Ama depresyondan önce içilmesi durumunda engelliyici rolü yüzde 10.

Türk kahvesi mideyi rahatlatır mı?
Türk kahvesi mideyi rahatlatır diye bir bulgu yoktur. Aksine sıcak içilmesi durumunda rahatlatmaz, midenize zarar verir. Ama kahve mide rahatsızlığı oluşturmaz, sadece hastalık varsa bunu tetikler... 

Türk kahvesinin faydalarını buradan, diğer etkilerini öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Yeşil kahvenin zararları