Olgunlaşmamış Kahve çekirdekleri hakkında

Kahve'de bizi etkileyen şey kahvenin lezzeti ve tadıdır. Bu tadı kahveye verende, kahve çekirdeğinin olgun olmasıdır. Olgunlaşmayan kahve çekirdeği, aroması olmadığı için bize acı bir tad verir ki bu da istenen ve sevilen lezzet değildir. Bir kahve eğer bize bu tadı vermiyorsa biz o kahveyi tüketmeyiz. Çünkü kahveyi içmemizin nedeni tadından aldığımız keyiftir. Bu lezzeti bulmamız içinde kahve çekirdeğinin olgunlaşması ve zamanında toplanması gerekiyor. Erken veya geç toplanan kahve çekirdeğinde aynı tadı bulamayız.

Olgunlaşmamış kahve çekirdeğinin özellikleri
Kahve hangi kriterlere göre değerlendirilir: Kahve çekirdeğinde olgunluk ve zamanında hasat önemlidir. Erken toplanan çekirdek olgunluk seviyesine ulaşmadığı gibi lezzeti acımsı bir halde olacaktır. Hasadı geç yapılan çekirdek yere düşer ve yerdeki mantarlardan etkilenir, zarar görür. Tadı ve lezzeti bozulur. Olgunlaşmamış kahve çekirdeğinin özelliklerileri; kahve çekirdeğinin yüzeyi dalgalı olur. Yüzeyi yeşil veya gümüş rengi hatta metalisi bir renk tonu içinedir. Olgunlaşmamış çekirdeği kahve yapmaya kalkarsak; asit değirleri tam oluşmadığından kahve tadı tam ağzımıza gelmez. Daha acı (bitterimsi bir tat), aroması oturmamış olur. Aynı zamanda kavrulma süreside gecikir.

En iyi çekirdek kahve markaları

Kahve çekirdeğinde olgunluk ve zamanında hasat önemli bir yer tutar. Bu da bize kahve çekirdeğinin değerini gösterir.

Arabica kahve

Kişi başına yıllık kahve tüketiminde en yüksek ülkeler hangisidir?
Kişi başına yıllık kahve tüketiminde en yüksek ülkeler sırasıyla Fillandiya, Norveç, İzlanda, Danimarka, Hollanda, İsviçre ve İsveç olarak sırılanır. Türkiye bu sırada 107. sırada yer alıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk kahvesi ve adet dönemi

Bir kilo kahveden kaç fincan kahve çıkar

Aç karnına Türk kahvesi içmek

Türk kahvesi zararlı mı?

Kahve telvesinin cilde faydaları

Türk kahvesi panik atağı tetikler mi?

Türk Kahvesi uykusuzluk yapar mı?